• Blog

   • Šťastné a veselé!

    Šťastné a veselé!

    18.12.2020 10:53

    Milí študenti, rodičia, drahí priatelia!

    Dovoľte nám z tohto miesta popriať Vám, i keď v tomto neľahkom čase, vianočné sviatky plné radosti a vďačnosti. Nech ste Vy a všetci Vaši blízki zdraví a naplnení vierou v dobro pre tento svet. Hoci tento rok priniesol veľa ťažkostí, prajeme Vám myseľ upretú na priateľstvá a lásku, ktorú ste tento rok zažili v akejkoľvek podobe. Nech sú Vám tieto spomienky silou v týchto časoch.

    A tak Vám z tohto miesta želáme:

    - veľké oči, aby ste videli každodenné zázraky,
    - veľké uši, aby ste vedeli načúvať druhým,
    - veľké nosy, aby ste vyňuchali tie správne príležitosti,
    - veľké zuby, aby ste sa vládali prehrýzť cez problémy,
    - veľké bruchá, aby sa do nich zmestili mamine maškrty,
    - veľké nohy, aby ste pobehali všetky krásne miesta na svete,
    - veľké ruky, aby ste nimi podržali tých, ktorí to budú potrebovať,
    - veľké prsty, aby ste dokázali oddeliť plevy od zrna,
    a veľké srdcia, aby sa do nich vošli všetci, ktorých ľúbite, a ešte viac.

                                                                                      S pozdravom Vaši učitelia

   • Betlehemská hviezda po 800 rokoch znova na nebi

    Betlehemská hviezda po 800 rokoch znova na nebi

    14.12.2020 10:19
    Podľa Biblie bolo narodenie Krista, ktoré si počas Vianoc pripomíname, sprevádzané zvláštnym úkazom na oblohe – hviezdou, ktorá priviedla troch kráľov (mudrcov z východu) do Betlehema. Dnes už však vieme, že nejde o hviezdu v pravom slova zmysle.

    Betlehemská hviezda je vesmírnym javom, ktoré ľudstvo môže sledovať každých 800 rokov. Ide o planetárnu synchronizáciu, kedy Saturn a Jupiter budú k sebe tak blízko, že človek, ktorý sa na oblohu díva zo Zeme, vidí obrovský žiariaci objekt, ktorý si označí ako hviezdu s dlhým chvostom. Tento jav bolo možné naposledy sledovať v roku 1226. V tomto roku budú mať planéty podľa astrológov k sebe najbližšie 21. decembra, chvíľu po západe Slnka, len pár dní pred Štedrým večerom.

    Betlehemská hviezda sa stala jedným zo symbolom Vianoc pre ľudí po celom svete. Existuje však aj teória, že pri narodení došlo k splynutiu Jupitera a Venuše. Či už to bolo tak alebo onak, jedno však vieme, tento rok nám pred Vianocami nebo ponúkne úžasné divadlo, ktoré veríme, má v tomto vzácnom čase nádherné čaro.

     

                                                                 Mgr. Patrícia Kopejová 

   • Sú spaľovacie motory naozaj ekologický problém?

    Sú spaľovacie motory naozaj ekologický problém?

    10.12.2020 11:03
    Každý z nás sa takmer každý deň potrebuje dostať z jedného miesta na druhé. Vodičský preukaz a viac než jedno auto v domácnosti je dnes už takmer samozrejmosťou. Všetko sa zdá byť ďaleko a čakanie pre nás neprichádza do úvahy. Ale aká je daň za život v takomto pohybe? Ako vieme pomôcť sebe a zároveň chrániť planétu?

    Po búrlivých rokoch trendu down-sizingu vozidiel, kedy sa osadzoval do robustných vozidiel malý preplňovaný litrový motor, prichádza ďalšia rana pre automobilový priemysel.

    Znova za všetko môžu emisné limity výfukových plynov. Dnes sme v prechode k aplikácií plnej normy Euro 6, ktorej aplikácia začala už pred pár rokmi. Už od budúceho roka budú mať automobilky problém zvládnuť limity emisií vo svojich nových modeloch. Mnoho modelov a motorizácií sa prestane vyrábať.

    Ďalším strašiakom je Euro 7, ktorá začne platiť už v roku 2025. Uvidíme, ako sa automobilky vysporiadajú s touto ťažkou úlohou. Jedným z riešení je rozšíriť portfólio predaja o elektromobily a hybridy. Súčasné lítiovo-iónové batérie nevieme recyklovať a ťažba lítia a iných ťažkých kovov doslova devastuje krajinu. Za spomenutie stojí aj výroba elektrickej energie v uhoľných elektrárňach či nákladné lode, ktoré podľa niektorých štúdií vyprodukujú ďaleko viac emisií než všetky vozidlá v Európe.

    Ing. Michal Galád

   • Mikuláš

    Mikuláš

    03.12.2020 11:45
    Síce musím mať rúško, ale aj tak som prišiel.
     

     

    Milí študenti!

    Z tohto miesta Vám posielame srdečné pozdravy. Veľmi nám chýbate a hlavne teraz, v predvianočnom čase. Chodby a triedy zívajú prázdnotou a nám je skutočne smutno, že tu nie ste s nami, a že sa nemôžeme spolu s Vami tešiť z vyzdobených tried. Veríme, že o rok sa všetko vráti do starých koľají. Myslíme na Vás a aspoň takto na diaľku hádžeme spolu s Mikulášom do vašich čižmičiek zdravie, šťastie a lásku sveta. Tak dávajte na seba pozor.

    Aha! Mikuláš nám tento rok priniesol živý stromček.

   • Spoločenská dilema

    Spoločenská dilema

    27.11.2020 08:24
    Ak práve čítate tento článok, znamená to, že používate modernú technológiu a práve v tomto momente aj pozoruhodný vynález človeka – internet.

    S najväčšou pravdepodobnosťou ste aj užívateľom minimálne jednej z existujúcich sociálnych sietí. Žijeme v dobe pokrokovej, v dobe plnej informácií, ktorú však mnohí začínajú nazývať dobou dezinformačnou. Čo to znamená? Prečo je to tak?  Je to vôbec pravda? Odpovede na tieto otázky a hlbší pohľad na danú problematiku vám pomôže nájsť napríklad dokument The Social Dilemma  z roku 2020, v ktorom odborníci na moderné technológie a sociálne siete varujú pred tým, čo sami vytvorili.

     

   • 17. november

    17. november

    20.11.2020 09:47
    Štátne sviatky pre mnohých z nás znamenajú voľno z práce, voľno zo školy či „tragédiu“ zavretých obchodov. Ale je to skutočne všetko? Nič viac? Každý štátny sviatok má svoj príbeh a toto je príbeh 17. novembra: 

    Tento deň je Dňom študentstva pre udalosti z roku 1939, kedy nacisti v reakcii na demonštrácie československých študentov proti okupácii Československa a proti zabitiu študenta medicíny Jana Opletala, ktorý patril k prvým obetiam fašizmu u nás, uzavreli české vysoké školy, popravili 9 študentov a viac ako 1 000 ich poslali do koncentračných táborov.

    O päťdesiat rokov neskôr, v roku 1989 študenti v tento deň opäť vyšli do ulíc a pokojnou cestou za zvuku štrngajúcich kľúčov a so vzájomnou solidaritou protestovali proti komunistickému režimu, policajnému násiliu, politickému útlaku a neslobode. „Nežnú revolúciu", ktorá priniesla slobodné demokratické voľby, si pripomíname ako Deň boja za slobodu a demokraciu.

    Albert Camus povedal, že „neexistuje sloboda bez vzájomného porozumenia.“ A tak, milý čitateľ, nezabúdaj na svoje dejiny a užívaj svoju slobodu s rozvahou a vďačnosťou v srdci.

    Od vtedajších udalostí sa zmenilo viacero vecí, ako napríklad učitelia. Pripájame pár dobových fotiek, z archívu školy.

    A učitelia dnes:

    https://www.nea.org/advocating-for-change/new-from-nea/five-educators-share-advice-new-teachers

    https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/G/01/digital/video/hero/Movies/2011/B005JU5JEI_BadTeacher_UXSY1._V145020191_RI_.jpg

    https://i.ytimg.com/vi/1itD-56LjV4/hqdefault.jpg

     

     

    Myšlienka na tento týždeň:

    „Nemýľte si našu trpezlivosť so zbabelosťou.“

      Ľudovít Velislav Štúr slovenský básnik, filozof, lingvista, publicista, politik a spisovateľ 1815 - 1856

  • Kontakty

   • Spojená škola, Školská 7, Banská Bystrica
   • ss.skolska7@gmail.com
   • sosakcienovinky@gmail.com
   • 048/413 31 13 - SOŠ automobilová, SOŠ podnikania
   • 048/416 37 81 - SOŠ elektrotechnická
   • Školská 7, 974 01, Banská Bystrica
   • IČO: 37956108
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje
 • Počítadlo návštev

  Počet návštev: 2410