• Blog

      • Farmaceutické (dez)informácie

        20.02.2023 08:31
        Zistili sme pre vás..

        Dezinformácie a hoaxy. Každý z nás sa už stretol s týmito pojmami, ale čo vlastne znamenajú? Dezinformácie sú nepravdivé a zavádzajúce informácie. Hoax z anglického prekladu znamená podvod, ktorého cieľom je zo žartu alebo so zlými úmyslami prinútiť niekoho veriť niečomu, čo nezodpovedá skutočnosti, a tým zneužiť jeho dôverčivosť. Častokrát sa môžeme s takýmito nepravdivými informáciami stretnúť pri celebritách, politikoch, ale aj o kozmetických výrobkoch, rôznych ochoreniach, či samotných liekoch. Ľudia často šíria tieto nepravdivé informácie s cieľom zarobiť peniaze, a preto vytvárajú rôzne internetové stránky, reklamy, či články.

        Ale ako dokážeme rozlíšiť pravdivé informácie od dezinformácií? Môžeme použiť kľúč piatich otázok. Kto? Za každou mediálnou správou stoja konkrétni ľudia, ktorí ju vytvorili. Majú nejakú životnú skúsenosť, názor, osobnú motiváciu, ale zároveň aj nejakú profesijnú zručnosť. Ak tieto osoby svoju identitu zatajujú, je to výzva na ostražitosť. Čo? Ak tvorcovia informácie s nami hrajú férovú hru, mali by nám pomôcť rozlíšiť pôvod informácie, napríklad pri čítaní rôznych článkoch s fotografiami by mal byť pod každou fotografiou uvedený zdroj. Komu? Články o liekoch môžu byť určené pre rôzne skupiny ľudí, pre ľudí trpiacich cukrovkou, obézne ženy, ľudí s rakovinou, mužov s impotenciou a iných, ktorí sa veľmi ľahko nechajú nalákať na vidinu rýchlej pomoci v ich probléme. Ako? Za dezinformácie sa považujú napr. tzv. reťazovky typu „Pozor na šíriaci sa mobilný vírus, keď kliknete na tento link, dozviete sa ako mu predísť“, a mnoho ľudí tejto správe uverí a klikne na link, ktorý môže žiadať od vás vaše osobné údaje, alebo vám rovno zavíri mobilný telefón. Mnohé články využívajú senzácie alebo nátlakové metódy, poznáte ich aj podľa toho, že dosť často obsahujú gramatické chyby. Prečo? Určite každý z vás sa už stretol s reklamou, ktorá opisovala „prevratný vynález“ liekov na chudnutie, ktoré stačí užívať a už po týždni uvidíte zmeny na svojej váhe. Aj napriek tomu, že je to ťažko uveriteľné, mnohí ľudia tomu uveria a človek, ktorý túto dezinformáciu vypustil do sveta, zarobí.

        Ako sa brániť proti dezinformáciám? Každú informáciu, článok v novinách, na internete, sociálnych sieťach si môžeme overiť na rôznych stránkach ako napríklad Hoax.sk, ADC. sk, SITA.sk. V prípade liekov si môžete ich pravosť overiť aj priamo u svojho lekára alebo lekárnika v ktorejkoľvek lekárni. Nepravdivé informácie o liekoch môžu mať závažné dopady nielen na vaše zdravie, ale aj zdravie vašich blízkych. A preto pred tým, ako budete ďalej šíriť nejaké informácie, najprv si overte ich pravdivosť!

        Veronika Kúdelová, IV.EP

      • Aj email má uhlíkovú stopu!

        Aj email má uhlíkovú stopu!

        26.04.2022 14:18
        Nepotrebné dáta alebo inak nazývané aj „špinavé dáta“, ktoré v dnešnej dobe už skladuje skoro každý sa takisto podieľajú na klimatických zmenách.

        Nepotrebné emaily či duplicitné a nepotrebné fotografie skladované na zdieľaných serveroch sú podľa výskumov schopné ročne nakopiť až 10,6 kg emisií oxidu uhličitého. Uhlíková stopa totižto pochádza z elektriny, ktorá sa používa k napájaniu zariadení či zo siete, ktorá dáta prenáša. Prenos a úschova našich nepotrebných fotografií, videí či emailov škodí takisto životnému prostrediu. Dá sa povedať, že uhlíková stopa emailových schránok troch administratívnych pracovníkov predstavuje rovnakú uhlíkovú stopu ako je uhlíková stopa jedného človeka v Indii.

        Zdroj: sme.sk, mladizaklimu.sk 

      • Čo všetko sa už v 2022 stihlo stať!

        Čo všetko sa už v 2022 stihlo stať!

        28.01.2022 10:12
        Už máme za sebou skoro mesiac z nového roku.

        Slovensko začalo zálohovať, vedci z Cambridgeskej  univerzity vynašli nový typ trblietok vyrobených z ovocia (eco friendly), ďalší vedci objavili nový asi 3 kilometre dlhý koralový útes, Peru vyhlásilo výnimočný stav pre cunami spôsobené erupciou sopky, ktorá nedávno vybuchla v Tichom oceáne, na margo čoho sa v Peru do mora vylialo viac ako 6 000 barelov ropy a Peking je odhodlaný znížiť úroveň znečistenia a smogu. Toľko zo sveta, a čo sa stihlo udiať u vás? 

      • Black Friday, Cyber Monday, Giving Tuesday

        Black Friday, Cyber Monday, Giving Tuesday

        01.12.2021 09:10
        Posledné dni sme prežívali ošiaľ s názvom Black Friday (Čierny piatok)

          Piatok po americkom sviatku Deň vďakyvzdania, kedy na nás z každej strany kričia výpredaje. Tento nákupný ošiaľ sa udomácnil aj u nás na Slovensku. Komu ešte čosi v peňaženke ostalo mohol oplieskať peniaze počas Cyber Monday (Kybernetický pondelok) – marketingová zľavová akcia prevažne na IT produkty. Ak aj vás ovplyvňuje nákupná horúčka, možno by ste mali vedieť, že existuje aj Giving Tuesday – deň, kedy obdarujete niekoho iného než seba. Spája sa aj s dobrovoľníctvom a oslavou dobrých skutkov. Čo dobré ste dnes spravili vy?

         

        Ak ste to nestihli v utorok, nebojte sa, veď na obdarovanie niekoho je vždy dobrý čas, plus na škodu nie je ani občas pouvažovať o tom, čo skutočne potrebujeme, a čo len chceme. J

      • Slovensko zálohuje

        Slovensko zálohuje

        12.11.2021 14:50
        Zostáva už iba 53 dní a Slovensko začne ďalšiu fázu úsilia o čistejší svet. Chcete zastaviť klimatickú krízu? Aj toto je jeden z krokov.

         

                               1.1.2022 sa na Slovensku začnú zálohovať PET fľaše a plechovky. Mnoho ľudí tento odpad separuje do príslušných zberných nádob, no teraz bude možné tieto odpady priniesť do niektorých z obchodov a na príslušnom mieste ich vrátiť.

               Ako tento proces zálohovanie presne funguje sa dočítate na web stránke https://www.slovenskozalohuje.sk/.  

      • Zem má piaty oceán!

        Zem má piaty oceán!

        11.06.2021 10:50
        National Geography Society uznala vody v oblasti Antarktídy za samostatný oceán.

        Pri príležitosti Svetového dňa oceánov uznala americká vzdelávacia spoločnosť NGS (National Geography Society) masu vody v oblasti Antarktídy za samostatný oceán - Južný oceán. Doposiaľ sme poznali len štyri oceány, a teda Južný oceán sa stal popri Tichom, Atlantickom, Severnom ľadovom a Indickom oceáne piatym svetovým oceánom. Vedci túto masu vodu evidujú a považujú za samostatnú entitu už veľmi dlho, nakoľko ide o oceán, ktorý vznikol už pred 30 miliónmi rokov, keď sa Antarktída a Južná Amerika od seba vzdialili, no oficiálna medzinárodná dohoda uzavretá ešte nebola.

        Zdroj: dnes24.sk   

    • Kontakty

      • Spojená škola, Školská 7, Banská Bystrica
      • 048/413 31 13 - SOŠ automobilová, SOŠ podnikania
      • 048/416 37 81 - SOŠ elektrotechnická
      • Školská 7, 974 01, Banská Bystrica Slovakia
      • IČO: 37956108
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje
  • Počítadlo návštev

    Počet návštev: 19972