• Blog

   • Zem má piaty oceán!

    Zem má piaty oceán!

    11.06.2021 10:50
    National Geography Society uznala vody v oblasti Antarktídy za samostatný oceán.

    Pri príležitosti Svetového dňa oceánov uznala americká vzdelávacia spoločnosť NGS (National Geography Society) masu vody v oblasti Antarktídy za samostatný oceán - Južný oceán. Doposiaľ sme poznali len štyri oceány, a teda Južný oceán sa stal popri Tichom, Atlantickom, Severnom ľadovom a Indickom oceáne piatym svetovým oceánom. Vedci túto masu vodu evidujú a považujú za samostatnú entitu už veľmi dlho, nakoľko ide o oceán, ktorý vznikol už pred 30 miliónmi rokov, keď sa Antarktída a Južná Amerika od seba vzdialili, no oficiálna medzinárodná dohoda uzavretá ešte nebola.

    Zdroj: dnes24.sk   

   • Aktuálne zo sveta

    Aktuálne zo sveta

    03.06.2021 07:53
    Údaj z roku 2020 hovorí, že na Zemi žije v súčasnosti   7 825 536 032 ľudí. 

    Za najľudnatejšiu krajinu na svete sa považuje Čína v dôsledku čoho, už v roku 1979 prijala Čína „politiku jedného dieťaťa“ so snahou spomaliť nárast populácie.

    Posledné sčítanie obyvateľstva v Číne ukázalo, že populácia tejto krajiny starne. Toto zistenie viedlo čínsku vládu v pondelok k uvoľneniu rodinnej politiky a povolila párom mať až tri deti. 

   • Biznis a technológie

    Biznis a technológie

    20.05.2021 08:01
    Zaujímaš sa o svet biznisu a technológií? Chceš vedieť, aké novinky vznikajú pod rukami mladých Slovákov? Ak áno, tak biz-tech portál Startitup.sk je práve pre teba.

    Portál Startitup.sk už sedem rokov prináša svojim čitateľom biz-tech novinky, inovácie a eko informácie, rôzne rozhovory so zaujímavými ľuďmi, kvízy a najnovšie informácie zo sveta startupov.  Portál má svoju webovú stránku (https://www.startitup.sk/),  no rozhovory sú dostupné aj na YouTube alebo vo forme podcastov na Spotify, Apple Podcasts či Google podcasts. Ak chcete vedieť o Slovenke Ivane, ktorá podniká v USA ako tatérka, o Slovákovi, ktorý na bicykli prešiel celý svet alebo o Slovákovi, ktorý naštartoval gastrobiznis v Argentíne, odporúčame cestovateľský podcast ZmUPované.  

   • Aj Zem má svoj deň

    Aj Zem má svoj deň

    22.04.2021 12:24
    Je 22. apríl, deň, ktorý nazývame dňom Zeme. Mnohí z nás ani nevedia, ktorý deň v roku Zemi patrí, niekto však ani nevie, že taký deň máme. Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy si Zem nielenže zaslúži, ale hlavne potrebuje byť oslavovaná 365 dní v roku.

    Z každej strany sa na nás pomaly ale isto valia informácie o klimatickej kríze. Jedni ju popierajú, iní nad ňou len mávnu rukou. To, či je klimatická kríza naozaj tu a či je hrozbou zostáva na uvážení každého jedného z nás. To, čo však nemožno poprieť je fakt, že Zem je naším domovom. Či sa tu bude dobre žiť, a či sa vôbec bude dať na Zemi žiť, je v našich rukách. Myslime na to, že Zem prežije aj bez nás, no my bez Zeme nie.

    Mgr. Patrícia Kopejová
   • Phishing alebo ako nás lovia v online svete

    Phishing alebo ako nás lovia v online svete

    16.04.2021 13:11
    Stalo sa vám už, že ste dostali e-mail alebo správu prichádzajúcu zdanlivo zo sociálnej siete, ktorú používate, a ktorej obsahom bola žiadosť o „potvrdenie“ prístupových údajov k vášmu účtu alebo iných citlivých informácií? Ak áno, tak už máte predstavu o tom, ako vyzerá bežný phishingový útok.

    Phishing je typ počítačového útoku, pri ktorom sa podvodník v elektronickej komunikácii vydáva sa za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu a sa snaží od používateľov (možno aj od vás) neoprávnene získať vaše osobné údaje (heslá či používateľské mená), ktoré zneužíva pre svoj „biznis“ – krádež identity, krádež peňazí či vydieranie.

    Ako phishing presne funguje, ako ho rozpoznať a ako sa pred ním chrániť sa dočítate napríklad na stránke ESET-u (https://www.eset.com/sk/phishing/) alebo v podcaste Miša Saba (dostupný sa Spotify – Sabo Sebou), ktorý na túto tému diskutuje s bezpečnostným expertom Karolom Suchánkom. V podcaste sa o svoju skúsenosť s phisingom podelí aj speváčka Ronie. 

   • SÚBOJ O PREŽITIE

    SÚBOJ O PREŽITIE

    23.03.2021 10:40
    Zvuk burácajúcich motorov vyvolávajúci zimomriavky na tele, záujem miliónov fanúšikov na svete, dvadsať pilotov na štarte. Nádych a výdych. Červené svetlá zhasli a...

    Hoci je to už pár chvíľ od poslednej vzrušujúcej Veľkej ceny z turbulentného ročníka 2020 seriálu F1 a tento týždeň sa začne písať nová kapitola na prvých pretekoch sezóny 2021 v Bahrajne, vráťme sa ešte na pár okamihov k uplynulému ročníku. Streamovacia služba Netflix pripravila 10 dielov z úspešnej série Formula 1 – Drive to Survive. Tretie pokračovanie úspešnej seriálovej tvorby Netflixu vás pútavo prevedie svetom motorov, manažérskych zručností a vzrušujúcim zákulisím cirkusu F1, ktorý desaťročia fascinuje fanúšikov po celom svete. V tretej sérií seriálu sa okrem iného pozriete na osud „večnej dvojky“ Bottasa, lesk a biedu výkonov, úspechy a prehry, či hodnotenie netradičnej sezóny ovplyvnenej koronavírusom, nebude núdza o vtipné, ale aj hororové momenty – Netflix venoval veľký časový priestor nehode Romaina Grosjeana z tímu Haas. Pohodlne sa usaďte, pripomeňte si najzásadnejšie momenty uplynulej sezóny a navnaďte sa na prvý pretek sezóny s týmto vydareným seriálovým počinom.

                                                                    Bc. Ivana Kasalová 

     

  • Kontakty

   • Spojená škola, Školská 7, Banská Bystrica
   • ss.skolska7@gmail.com
   • sosakcienovinky@gmail.com
   • 048/413 31 13 - SOŠ automobilová, SOŠ podnikania
   • 048/416 37 81 - SOŠ elektrotechnická
   • Školská 7, 974 01, Banská Bystrica
   • IČO: 37956108
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje
 • Počítadlo návštev

  Počet návštev: 1884