• Blog

   • SÚBOJ O PREŽITIE

    SÚBOJ O PREŽITIE

    23.03.2021 10:40
    Zvuk burácajúcich motorov vyvolávajúci zimomriavky na tele, záujem miliónov fanúšikov na svete, dvadsať pilotov na štarte. Nádych a výdych. Červené svetlá zhasli a...

    Hoci je to už pár chvíľ od poslednej vzrušujúcej Veľkej ceny z turbulentného ročníka 2020 seriálu F1 a tento týždeň sa začne písať nová kapitola na prvých pretekoch sezóny 2021 v Bahrajne, vráťme sa ešte na pár okamihov k uplynulému ročníku. Streamovacia služba Netflix pripravila 10 dielov z úspešnej série Formula 1 – Drive to Survive. Tretie pokračovanie úspešnej seriálovej tvorby Netflixu vás pútavo prevedie svetom motorov, manažérskych zručností a vzrušujúcim zákulisím cirkusu F1, ktorý desaťročia fascinuje fanúšikov po celom svete. V tretej sérií seriálu sa okrem iného pozriete na osud „večnej dvojky“ Bottasa, lesk a biedu výkonov, úspechy a prehry, či hodnotenie netradičnej sezóny ovplyvnenej koronavírusom, nebude núdza o vtipné, ale aj hororové momenty – Netflix venoval veľký časový priestor nehode Romaina Grosjeana z tímu Haas. Pohodlne sa usaďte, pripomeňte si najzásadnejšie momenty uplynulej sezóny a navnaďte sa na prvý pretek sezóny s týmto vydareným seriálovým počinom.

                                                                    Bc. Ivana Kasalová 

     

   • Sme v bezpečí, keď sa zhromažďujeme?

    Sme v bezpečí, keď sa zhromažďujeme?

    16.03.2021 09:02
    Pandémia koronavírusu stále pretrváva. Chýbajú nám diskotéky, festivaly, všetky spoločenské akcie. Človek je však tvor spoločenský a byť v prítomností iných je pre neho prirodzené. Kedy sa vrátime do normálu?

    The Ziggo Dome je najväčší hudobný klub v Amsterdame. Pred niekoľkými dňami sa v ňom zišlo 1 300 Holanďanov. Táto hudobná akcia slúžila ako súčasť výskumu návratu ľudí do bežného života.

    Prihlásilo sa viac ako 100 000 ľudí. Ako sme už spomínali, experimentu sa napokon zúčastnilo 1 300 Holanďanov. Každý z prítomných sa musel 48 hodín pred akciou nechať otestovať. Účastníkov na mieste rozdelili do piatich „bublín“ po 250 ľudí, pričom každá sa musela riadiť určitými pravidlami. Účastníci boli dokonca vybavení senzormi, ktoré monitorovali ich vzájomní kontakt. Niektorí museli mať rúška, iní zasa nie.

    Tento experiment je súčasťou experimentov, ktoré realizuje Fieldlab (experimenty prebiehajúce na biznis konferenciách, futbalových zápasoch či divadelných predstaveniach). Tieto dáta by mali byť výskumníkmi posunuté vládnym poradcom. Výskum má priniesť ďalší pohľad na správanie sa vírusu medzi ľuďmi a prípadne pomôcť politikom pri prípadnom uvoľňovaní opatrení.  

    Zdroj: noizz.skeuronews.com 

   • Pre dolinu

    Pre dolinu

    25.02.2021 13:30
    Mnohí o Slovensku hovoríme ako o krajine s nádhernou prírodou, ktorú sa oplatí vidieť. Niekto sa chodí o kráse našej prírody presviedčať pravidelne, iní zostávajú iba pri slovách a pobyt v nej odkladajú. Nuž, len aby bolo, čo odkladať.

    Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že všade okolo vás niečo chátra no vzápätí sa všade okolo vás aj niečo stavia? Možnože ste si to doteraz nevšimli. Samozrejme, budovy predsa potrebujeme. Ale potrebujeme ich všade? Túto otázku si práve kladie aj Demänovská dolina, súčasť národného parku, v ktorom rýchlo pribúdajú desiatky nových stavieb, chát a obrovských hotelov a po cestách prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany prechádzajú denne tisícky áut. Miznú rozsiahle lesné plochy a pribúdajú staveniská.

             Vo svojom živote neraz za niečo alebo za niekoho bojujeme. Keďže Demänovská dolina sama za seba bojovať nemôže, rozhodla sa za ňu ozvať skupina ľudí, ktorej na osude doliny záleží. Snažia sa o zmenu nepriaznivého vývoja ľudskej činnosti v doline smerom k udržateľnému turizmu a zachovaniu jej výnimočných krás. Ak sa im to podarí, tí aktívni z nás budú mať aj naďalej kam chodiť a veční prokrastinátori budú mať čo odkladať.

    Viac na: predolinu.sk

     

              

   • Lepšie vidieť než len počuť

    Lepšie vidieť než len počuť

    12.02.2021 16:57

    Milí naši študenti,

    zvyčajne  sa o takomto čase v našej škole koná deň otvorených dverí, no bohužiaľ, situácia, v ktorej sa celý svet nachádza, nám tento rok neumožňuje spolu s Vami otvoriť brány našej školy pre Vašich kamarátov zo ZŠ, susedov, bratrancov, sesternice či známych.

    Vy sami ste sprevádzali Vašich budúcich spolužiakov po našich odborných učebniach a hovorili o daných odboroch, ukázali ste im kozmetický salón či dielne a boli pre nich príkladom či inšpiráciou v ich životnom rozhodnutí. Veď sami dobre viete, že to, čo vidíte na vlastné oči Vám nič nenahradí, a preto Vám ďakujeme za spoluprácu a spolupatričnosť pri dňoch otvorených dverí.

    Vy už máte výber strednej školy za sebou, no okolo Vás sú mnohí, ktorí si tým práve teraz prechádzajú. Niekto si je istý a niekto zasa tápa a nevie, čo by bolo pre neho najlepšie. A tak sa na Vás obraciame s prosbou, aby ste sa aspoň na diaľku spojili so všetkými, ktorí by chceli u nás budúci školský rok študovať a Vy, ako starší skúsenejší spolužiaci, by ste im posunuli svoje dobré skúsenosti a odporúčania, nakoľko oni sa prísť pozrieť momentálne nemôžu. Skúsme aj takto prejaviť záujem jeden o druhého. Vaši priatelia a známi sa určite potešia, že sa môžu poradiť s niekým blízkym ich veku, kto si tým prešiel a kto získal vlastnou skúsenosťou nový pohľad na vec. Budeme radi  a vďační každému z Vás. Myslíme si, že je medzi Vami mnoho šikovných žiakov, ktorí sa môžu pochváliť zručnosťami, vedomosťami, ktoré ste doteraz na škole získali.

                                                                        Vaši učitelia 

   • Mňa sa móda netýka!

    Mňa sa móda netýka!

    26.01.2021 17:57
    Móda. Slovo pre jedných vábivé, pre druhých slovo bezvýznamné. Módu si najčastejšie spájame s oblečením. Spôsob, akým sa obliekame odráža aj naše vnútorné ja, našu náladu či postoj.

    Všetci máme svoj štýl, ktorý sa môže meniť spolu s nami, naším vekom, pohľadom na svet alebo sa mení podľa neustále nových a nových módnych trendov

    (linky na aktuálne módne trendy https://www.budchlap.sk/Tema/Blog/Co-nas-caka-v-roku-2021-Ake-novinky-si-pre-nas-pripravil-modny-priemysel alebo https://life.expertexpro.com/sk/ulichnaya-moda/)  alebo sme typ človeka nemenného štýlu.

                Obliekať sa však potrebujeme všetci. Otázkou však je či sa obliekame šetrne k sebe i k prírode. Aký je príbeh nášho oblečenia? Ako to, že všetko oblečenie v obchode je rovné? Ako je možné, že som si kúpil/a tričko za 3 eurá? Čo je Fast Fashion?

                Či sme spoločnosťou konzumnou a či si kupujeme viac než potrebujeme, nuž, zhodnotenie je na každom z nás. O Fast Fashion (na Slovensku sa tejto téme venuje napríklad aktivistka Natália Pažická i známy moderátor Mišo Sabo) je na internete v súčasnosti dostupných mnoho článkov, videí, podcastov (nap. Fashion Session v slovenčine) či dokumentov, ako napríklad dokument The True Cost.

     

   • Myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie

    Myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie

    14.01.2021 11:32
    „Myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie“ je heslo každoročnej konferencie TED (Technology, Entertainment, Design), ktorá pozostáva z  krátkych prednášok, takzvaných TED Talks.

    Prednášky vedú pozvaní hostia – rečníci z rôznych oblastí vedy, techniky, dizajnu, politiky, umenia, vzdelania, kultúry, biznisu či globálnych otázok už od roku 1984. Platforma TED ponúka široké spektrum prednášok, ktoré podporujú ľudské povedomie o dianí vo svete, ukazuje, že veci nie sú vždy len biele alebo čierne, rozširuje všeobecný prehľad a cibrí schopnosť kriticky myslieť. TED si kladie za cieľ šíriť myšlienky, ktoré za to stoja, a práve takou myšlienkou je aj samotná konferencia TED, ktorá sa v konečnom dôsledku rozšírila po celom svete ako TEDx, dokonca aj u nás na Slovensku i v Českej republike.

    Tak ako sme rôznorodí my ľudia a naše záujmy, takisto rôznorodá je aj táto konferencia, aby slúžila ako zdroj poznania všetkým  ľuďom. Veríme, že si v databáze TED (dostupnej na YouTube) nájdete to svoje aj vy.

     

    Pripájame krátku prednášku z českého TEDx-u. 

     

  • Kontakty

   • Spojená škola, Školská 7, Banská Bystrica
   • ss.skolska7@gmail.com
   • sosakcienovinky@gmail.com
   • 048/413 31 13 - SOŠ automobilová, SOŠ podnikania
   • 048/416 37 81 - SOŠ elektrotechnická
   • Školská 7, 974 01, Banská Bystrica
   • IČO: 37956108
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje
 • Počítadlo návštev

  Počet návštev: 2413