Aktuálne zo sveta
03.06.2021 07:53Údaj z roku 2020 hovorí, že na Zemi žije v súčasnosti 7 825 536 032 ľudí.Za najľudnatejšiu krajinu na svete sa považuje Čína v dôsledku čoho, už v roku 1979 prijala Čína „politiku jedného dieťaťa“ so snahou spomaliť nárast populácie.
Posledné sčítanie obyvateľstva v Číne ukázalo, že populácia tejto krajiny starne. Toto zistenie viedlo čínsku vládu v pondelok k uvoľneniu rodinnej politiky a povolila párom mať až tri deti.
Biznis a technológie
20.05.2021 08:01Zaujímaš sa o svet biznisu a technológií? Chceš vedieť, aké novinky vznikajú pod rukami mladých Slovákov? Ak áno, tak biz-tech portál Startitup.sk je práve pre teba.Portál Startitup.sk už sedem rokov prináša svojim čitateľom biz-tech novinky, inovácie a eko informácie, rôzne rozhovory so zaujímavými ľuďmi, kvízy a najnovšie informácie zo sveta startupov. Portál má svoju webovú stránku (https://www.startitup.sk/), no rozhovory sú dostupné aj na YouTube alebo vo forme podcastov na Spotify, Apple Podcasts či Google podcasts. Ak chcete vedieť o Slovenke Ivane, ktorá podniká v USA ako tatérka, o Slovákovi, ktorý na bicykli prešiel celý svet alebo o Slovákovi, ktorý naštartoval gastrobiznis v Argentíne, odporúčame cestovateľský podcast ZmUPované.
Aj Zem má svoj deň
22.04.2021 12:24Je 22. apríl, deň, ktorý nazývame dňom Zeme. Mnohí z nás ani nevedia, ktorý deň v roku Zemi patrí, niekto však ani nevie, že taký deň máme. Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy si Zem nielenže zaslúži, ale hlavne potrebuje byť oslavovaná 365 dní v roku.Z každej strany sa na nás pomaly ale isto valia informácie o klimatickej kríze. Jedni ju popierajú, iní nad ňou len mávnu rukou. To, či je klimatická kríza naozaj tu a či je hrozbou zostáva na uvážení každého jedného z nás. To, čo však nemožno poprieť je fakt, že Zem je naším domovom. Či sa tu bude dobre žiť, a či sa vôbec bude dať na Zemi žiť, je v našich rukách. Myslime na to, že Zem prežije aj bez nás, no my bez Zeme nie.
Mgr. Patrícia KopejováPhishing alebo ako nás lovia v online svete
16.04.2021 13:11Stalo sa vám už, že ste dostali e-mail alebo správu prichádzajúcu zdanlivo zo sociálnej siete, ktorú používate, a ktorej obsahom bola žiadosť o „potvrdenie“ prístupových údajov k vášmu účtu alebo iných citlivých informácií? Ak áno, tak už máte predstavu o tom, ako vyzerá bežný phishingový útok.Phishing je typ počítačového útoku, pri ktorom sa podvodník v elektronickej komunikácii vydáva sa za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu a sa snaží od používateľov (možno aj od vás) neoprávnene získať vaše osobné údaje (heslá či používateľské mená), ktoré zneužíva pre svoj „biznis“ – krádež identity, krádež peňazí či vydieranie.
Ako phishing presne funguje, ako ho rozpoznať a ako sa pred ním chrániť sa dočítate napríklad na stránke ESET-u (https://www.eset.com/sk/
phishing/) alebo v podcaste Miša Saba (dostupný sa Spotify – Sabo Sebou), ktorý na túto tému diskutuje s bezpečnostným expertom Karolom Suchánkom. V podcaste sa o svoju skúsenosť s phisingom podelí aj speváčka Ronie. SÚBOJ O PREŽITIE
23.03.2021 10:40Zvuk burácajúcich motorov vyvolávajúci zimomriavky na tele, záujem miliónov fanúšikov na svete, dvadsať pilotov na štarte. Nádych a výdych. Červené svetlá zhasli a...Hoci je to už pár chvíľ od poslednej vzrušujúcej Veľkej ceny z turbulentného ročníka 2020 seriálu F1 a tento týždeň sa začne písať nová kapitola na prvých pretekoch sezóny 2021 v Bahrajne, vráťme sa ešte na pár okamihov k uplynulému ročníku. Streamovacia služba Netflix pripravila 10 dielov z úspešnej série Formula 1 – Drive to Survive. Tretie pokračovanie úspešnej seriálovej tvorby Netflixu vás pútavo prevedie svetom motorov, manažérskych zručností a vzrušujúcim zákulisím cirkusu F1, ktorý desaťročia fascinuje fanúšikov po celom svete. V tretej sérií seriálu sa okrem iného pozriete na osud „večnej dvojky“ Bottasa, lesk a biedu výkonov, úspechy a prehry, či hodnotenie netradičnej sezóny ovplyvnenej koronavírusom, nebude núdza o vtipné, ale aj hororové momenty – Netflix venoval veľký časový priestor nehode Romaina Grosjeana z tímu Haas. Pohodlne sa usaďte, pripomeňte si najzásadnejšie momenty uplynulej sezóny a navnaďte sa na prvý pretek sezóny s týmto vydareným seriálovým počinom.
Bc. Ivana Kasalová
Sme v bezpečí, keď sa zhromažďujeme?
16.03.2021 09:02Pandémia koronavírusu stále pretrváva. Chýbajú nám diskotéky, festivaly, všetky spoločenské akcie. Človek je však tvor spoločenský a byť v prítomností iných je pre neho prirodzené. Kedy sa vrátime do normálu?The Ziggo Dome je najväčší hudobný klub v Amsterdame. Pred niekoľkými dňami sa v ňom zišlo 1 300 Holanďanov. Táto hudobná akcia slúžila ako súčasť výskumu návratu ľudí do bežného života.
Prihlásilo sa viac ako 100 000 ľudí. Ako sme už spomínali, experimentu sa napokon zúčastnilo 1 300 Holanďanov. Každý z prítomných sa musel 48 hodín pred akciou nechať otestovať. Účastníkov na mieste rozdelili do piatich „bublín“ po 250 ľudí, pričom každá sa musela riadiť určitými pravidlami. Účastníci boli dokonca vybavení senzormi, ktoré monitorovali ich vzájomní kontakt. Niektorí museli mať rúška, iní zasa nie.
Tento experiment je súčasťou experimentov, ktoré realizuje Fieldlab (experimenty prebiehajúce na biznis konferenciách, futbalových zápasoch či divadelných predstaveniach). Tieto dáta by mali byť výskumníkmi posunuté vládnym poradcom. Výskum má priniesť ďalší pohľad na správanie sa vírusu medzi ľuďmi a prípadne pomôcť politikom pri prípadnom uvoľňovaní opatrení.
Zdroj: noizz.sk, euronews.com